Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návod na mládí

11. 11. 2018

Tak jsem přemýšlela nad  TT a napadlo mne, napsat si návod. Je mi již přes 40 let a mohu říct, že jsem si života užila, užívám a užívat si snad ještě budu vždy, všude a ve všem. Znáte to pořekadlo co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš .

Něco na tom bude. Od malička se něčemu pořád učíme. Vzpomínám si na dětství, kdy jsem se jako malá holka vztekala a to mi zůstalo dodnes, ale už jenom trošičku. Naučila jsem se, vztekat se jen na správném místě a ve správný čas.

Po celá ta léta jsem dostávala rady od lidiček různých věkových kategorií, různé životní zkušenosti, a tak to celkově zkusím shrnout.

Životní optimismus, přítomnost, životospráva, tvořivost a hlavně mít lásku k sobě.

 

Životní optimismus

Například radost z každé maličkosti. Jako bývalá pesimistka jsem zažívala muka, samé stresy, negativní myšlenky, málo radosti ze života. Neříkám, že jsem nikdy nebyla spokojená, nadšená, nebo šťastná, ale bylo to málokdy. Postupně mi začali do života přicházet lidé, kteří mi ukazovali a ještě ukazují, jak změnit životní styl v podobě třeba smíchu. Smích prý prodlužuje život. Kdo se nesměje, tak vlastně nežije. Mohu jen potvrdit.

Jistě si někteří řeknou, další chytrá osoba, která si nezažila to co já. Každý máme nějaké starosti, někdo větší, někdo menší. Jenomže si je často děláme sami. Vím to ze svých zkušeností. Ovšem někdy je to těžký v případě, když člověk zjistí, že je nemocný. Ale dá se to zvládnout. Moje maminka bojovala s rakovinou, a právě ona mi ukázala, že i s tím se dá žít. Já byla ta , která z toho byla smutná a mamka byla v pohodě. Nakonec umřela na plicní embolii.

 

Přítomnost

Na internetu je hodně článků psaných v podobě žij tady a teď. Myslet stále na minulost a říkat si, kdybych to udělala jinak, mohla bych být jinde a další takové to kdybych. Jak já říkám kdyby, nebyly by ryby. Vzpomínky jsou krásné, ale taky  někdy bolestné, jak by někteří řekli. Do minulosti se vracím jen, když potřebuji něco pochopit, nebo povykládat své zkušenosti třeba dcerám, nebo známým.

Zabývat se budoucností, jak zjišťuji, taky není moc dobrý. Ono záleží na co se člověk zaměří. Když chci, aby se mi dobře žilo, snažím se, udělat si pevné základy pro život a nějaký řád, čeho chci v životě ještě dosáhnout. Anebo co chci ještě stihnout. Já měla strach z budoucnosti, co se stane, nebo nestane. Strach ze smrti. Co když bude konec světa atd.

Jo a taky jsem si nechala vyložit karty. 

Ano, krásná přítomnost je tady a teď, všude a ve všem.

 

Životospráva

Vždycky jsem si myslela, že ta životospráva není tak důležitá. Omyl. Pokud chci, abych se cítila mladá nejen po psychické stránce, ale i po té fyzické, myslím na moji tělesnou schránku. Učím se, a budu se učit zřejmě do konce života svému tělu naslouchat. Tělo si řekne co potřebuje, nebo co mu škodí. Je to sice těžký, ale snažím se upravit si životní podmínky jako je dobrý spánek, zdravá a pravidelná strava. Samozřejmě pohyb a odpočinek je také pravidlem.

 

Tvořivost

Líbí se mi, jak jedna z mých dcer stále nachází svoje koníčky. Některé z nich pustí, a jiné zase prohlubuje. Když mě bylo přes 20 let, měla jsem spíše starosti. (jojo pesimistka)

Postupem času jsem začala hledat taky, jenomže když jsem si nějakou činnost našla, dlouho jsem u toho nevydržela. Vždy bylo napřed nadšení a potom nuda. Až nyní nacházím to, co mi dělá radost, u čeho se cítím dobře a hlavně mě to stále baví. Snad už u toho tvoření či různých zájmů zůstanu.

Když má člověk činnosti, nebo koníčky, ze kterých má radost, tak je šťastný a spokojený.

 

Sebeláska

Mít se ráda, se učím do teď. Možná to přijde někomu směšný,ale je to tak. Pokud se člověk nepřijímá, takový jaký je, asi nebude mít spokojený život. Jak říká moje dobrá kamarádka; měj se ráda takovou jaká jsi, nenimrej se v pitomostech a bude se ti lépe žít. A je to pravda. Hold přišla jsem na to, až teď.

 

Tak to je takový můj návod pro mně a třeba i pro ostatní. Asi se budu opakovat, ale žijeme tady a teď, takže jsme  mladí ne? 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

(silluety, 17. 11. 2018 17:53)

To je nádherně napsáno a určitě se vším souhlasím. :) navíc ve vás vidím trošku samu sebe, dá se říct, že jsem pesimistka na poloviční úvazek

Re: :)

(silluety, 17. 11. 2018 17:54)

(Koukam, že zde není celý můj komentář, tak ještě jednou

Re: Re: :)

(silluety, 17. 11. 2018 17:55)

(Tak do třitice všeho dobrého?)
To je nádherně napsáno a určitě se vším souhlasím. :) navíc ve vás vidím trošku samu sebe, dá se říct, že jsem pesimistka na poloviční úvazek

Re: Re: Re: :)

(silluety, 17. 11. 2018 17:57)

To je nádherně napsáno a určitě se vším souhlasím. :) navíc ve vás vidím trošku samu sebe, dá se říct, že jsem pesimistka na poloviční úvazek. :D tou zdravou výživou.. k té se nemůžu dostat. Klasická línější studentka, která se snaží na sobě ušetřit. Vím, že to není zdraví, ale zatim s tím nemůžu nic udělat

Re: Re: Re: Re: :)

(silluety, 17. 11. 2018 17:59)

Pokračování 2: Jinak s vaší maminkou mě to mrzí, upřímnou soustrast.. - Erin, silluety.blog.cz (omlouvám se za komplikace.. a ještě jednou - úžasný článek :) )

Re: Re: Re: Re: Re: :)

(Marcela , 18. 11. 2018 17:58)

Děkuji ti za tvé chvály a komentáře. Nevím co se děje, že je problém s vkládáním komentářů. Já jsem někdy líná na všechno a z toho jsem v pohodě a dělám vše co mě baví.
Tak to prostě v životě máme. :-)

Www.romci-kucharka.blog.cz

(Romča, 16. 11. 2018 18:34)

Zkušenosti jsou důležité, něco i naučí a dají lexi. Co se týče karet dá se ještě hodně věcí ovlivnit je to o tvé volbě. Mě je 22 a smrti jsem se bála asi jako dítě. Teď už se dlouho nebojím. Ono není čeho i kdyby nic nebylo nebo i bylo tak když nemáme špatné svědomí tak se přeci nemusíme bát. Více se radovat naprosto souhlasím a ne si jenom stěžovat. Každý máme nějaký problém, ale vše se dá zvládnout. Člověk se v tom nesmí nechat utápět. A životospráva je důležitá pro všechny i aspoň s menším pohybem. On se i pak člověk ve svém těle cítí dobře. Tvořivost, koníčky i ty nás dělají šťastnými a napsala si to velmi hezky

Re: Www.romci-kucharka.blog.cz

(Marcela, 17. 11. 2018 0:22)

Děkuji. :-)
Já si na vše přicházím, až teď. :-)

:)

(www.humanlizards.blogspot.com, 14. 11. 2018 19:22)

Myslím si, že zvlášť v dnešní době je neskutečně důležité se "umět" radovat z maličkostí, vždyť o tom to vlastně všechno je. Proč čekat na nějaké veledary, když už jsme je dostaly...to, že tu můžem být, dýchat, že máme šanci/možnost něco dokázat a najít si spřízněnou duši. Co je víc?...:)

Re: :)

(Marcela, 16. 11. 2018 15:25)

Souhlasím s tim co píšeš. Málo lidí si uvědomuje že vlastně dýchají. Máme tolik možností v životě a je i na nás jak si ho zařídíme. I když některé situace ovlivnit nedokážeme. ☺

Zkouška

(Marcela , 11. 11. 2018 16:40)

Jsme stále mladí, i když se rozčilujeme. :D